Czy nadszedł czas na zmiany?

 Strona główna / Wyposaż swoje biuro / Czy nadszedł czas na zmiany?

Czy nadszedł czas na zmiany?

Czy jesteś szczęśliwy w swojej obecnej pracy? Czy każdego dnia siedzisz w swoim współczesnym biurze z poczuciem satysfakcji? Bądź szczery.
Każdy z nas miewa dni, kiedy wolałby leżeć w łóżku, niż siedzieć w biurze. Większość z nas ma też okresy, kiedy praca jest stresująca i wolelibyśmy być gdzie indziej, ale to zwykle mija.

Zadaj sobie pytanie - czy gdybyś mógł jeszcze raz dokonać wyboru, wybrałbyś swoją obecną pracę?

Bardzo wiele osób wykonuje obecnie pracę, która nie sprawia im przyjemności. Pozwól, aby ta myśl na chwilę zapadła w pamięć, a następnie zapoznaj się z tą infografiką, która ukazuje bardzo realny problem, z którym się borykamy.

Z powyższej infografiki London Business School wynika, że aż 47% pracowników w Wielkiej Brytanii chciałoby zmienić karierę zawodową.
To prawie połowa! Połowa ludzi w Wielkiej Brytanii codziennie idzie do pracy, żałując, że nie robi czegoś innego. Milenialsi stanowią również największą grupę osób, które chciałyby zmienić pracę - 66% osób w wieku od 18 do 34 lat żałuje swojego pierwotnego wyboru kariery.

Źródło: www.lsbf.org.uk/infographics/career-change

Wywieramy tak dużą presję na nastolatków, kiedy zdają egzaminy i decydują, jaki kierunek studiów wybrać, a tymczasem prawdopodobieństwo, że pozostaną przy jednym wyborze zawodu przez całe życie, jest bardzo niskie.

Wniosek z tego taki, że nigdy nie jest za późno na zmianę. Satysfakcja z pracy jest niezwykle ważna i stanowi spoiwo, które spaja całe życie zawodowe. Jeśli nie jesteś szczęśliwy w swojej pracy i siedzisz przy biurku ze zmarszczonym czołem, nie będziesz się tak bardzo starał, będziesz wykonywał tylko podstawowe czynności, a na koniec miesiąca będziesz brał pensję i przeciągał się aż do emerytury, niezależnie od tego, kiedy ona nastąpi. Ucierpi na tym także Twoje szczęście życiowe, co nadwyręży ważne relacje w Twoim życiu.

Czy wiesz, do czego to się sprowadza?

Do strachu przed zmianą.

Tak, zmiany są przerażające, ale są niezbędne do rozwoju i szczęścia.

W tym przewodniku znajdziesz informacje o tym, jak się zachować, jak zmienić karierę i jakie drogi możesz obrać, jeśli po prostu nie czujesz miłości do swojej obecnej kariery.

Nie musisz tkwić w pracy, która cię unieszczęśliwia lub sprawia, że nie możesz się doczekać końca dnia, nie mogąc się doczekać piątkowego popołudnia. Zadowolenie i szczęście z pracy może otworzyć przed Tobą świat, stworzyć możliwości i przynieść Ci osobiste bogactwo i szczęście, którego prawdopodobnie nie jesteś w stanie sobie teraz wyobrazić.

Wszystko, czego potrzeba, to odwaga, by podjąć świadomą decyzję, a następnie działać zgodnie z nią.

Zmienić karierę? Dlaczego miałbyś to zrobić?

Gdybyś porozmawiał ze starszym członkiem swojej rodziny, a może z wieloletnim sąsiadem, i powiedział mu, że po iluś tam latach pracy, która była stabilna i pozwalała płacić rachunki, myślisz o odejściu i zrobieniu czegoś innego, prawdopodobnie powiedziałby dokładnie to, co napisano w tytule. Spojrzeliby na Ciebie z zakłopotanym wyrazem twarzy i potrząsnęliby głową - "dzisiejsza młodzież!".

Wniosek jest taki, że nie ma znaczenia, czy masz 21, 35, 45 czy zmierzasz w kierunku 50 lat, jeśli nie jesteś szczęśliwy w swojej pracy, musisz coś z tym zrobić!

Może się okazać, że nie musisz się zmieniać, wystarczy, że porozmawiasz z przełożonym i poprosisz o większą odpowiedzialność, może zmienisz otoczenie, a może pomyślisz o elastycznym systemie pracy. Być może potrzebujesz roli, która pozwoli Ci na przedstawianie większej liczby pomysłów dotyczących mebli do sali konferencyjnej, a może po prostu potrzebujesz więcej współpracy.

Poczucie rozczarowania nie zawsze jest oznaką konieczności dokonania wielkiego skoku, ale jeśli czujesz, że brakuje Ci kariery, o której zawsze marzyłeś, lub takiej, która od jakiegoś czasu zaprząta Ci głowę, wywołując FOMO, czas poważnie potraktować te myśli.

Nie jesteś też sam. Z raportu London School of Business & Finance Career Change Report wynika, że jeden na pięciu ankietowanych pracowników planuje odejść z obecnej pracy w ciągu jednego roku z powodu braku satysfakcji z pracy i chęci robienia czegoś innego. Co bardziej niepokojące, 29% ankietowanych stwierdziło, że chciałoby się przenieść, ale powstrzymywały ich przed tym potencjalne problemy finansowe. Większość stwierdziła, że był to jedyny powód, dla którego pozostała w obecnej pracy.

Jeśli kiwasz głową, masz następujące możliwości:

  • Przekwalifikuj się w ramach kształcenia dorosłych i zmień całkowicie swoją karierę zawodową
  • Poproś o przeniesienie lub awans, jeśli chcesz pozostać w firmie, ale zależy Ci na nowym wyzwaniu, na stanowisku z bardziej wymyślnym fotelem biurowym!
  • Zastanów się nad elastycznym czasem pracy lub nawet pracą zdalną, aby zapewnić sobie lepszą równowagę między życiem domowym i zawodowym
  • Zbudowanie własnej firmy i być może zostaniesz freelancerem na zasadzie samozatrudnienia

Wszystko to brzmi jak drastyczne i przerażające zmiany, ale w rzeczywistości wcale takie nie jest. Można nie spieszyć się z wprowadzaniem zmian, łagodzić je i obserwować, jak będą przebiegać. Nieco później porozmawiamy o możliwości przerwy w karierze, która może dać Ci czas do namysłu i jasność, co pozwoli Ci na podjęcie decyzji o zmianie.

Główne powody, dla których ktoś chce zmienić pracę, są następujące

  • Złe zarządzanie
  • Niewystarczająca odpowiedzialność i wyzwania na co dzień
  • poczucie, że jest się traktowanym niesprawiedliwie, np. pomijanym przy awansie
  • Podjęcie pracy z niewłaściwego powodu, np. pochopna decyzja
  • Konflikt w pracy, czy to z kierownictwem, czy z kolegą
  • Niewłaściwa równowaga między życiem prywatnym i zawodowym
  • Niezadowolenie z organizacji biura, np. złe zaprojektowanie biurka powodujące bóle i dolegliwości
  • niewystarczające wynagrodzenie finansowe za obecne stanowisko
  • Niewystarczająca przestrzeń do rozwoju w ramach stanowiska
  • Zwykła chęć zrobienia czegoś innego
  • Chęć zmiany stanowiska na takie, które naprawdę coś zmieni.

Wszystkie powyższe powody są całkowicie zrozumiałe i uzasadnione, jeśli chodzi o chęć całkowitej zmiany pracy lub kariery. Należy określić swój osobisty powód i dokładnie go przemyśleć przed podjęciem decyzji o zmianie.

Można to porównać do dokonywania dużego zakupu w życiu, na przykład inwestycji. Nie podejmowalibyśmy się go bez wcześniejszego rozejrzenia się, oszacowania budżetu, a następnie ostrożnego posuwania się naprzód. Ten sam sposób myślenia należy zastosować przy zmianie pracy.

Pytania, które należy sobie zadać

Wspomnieliśmy już, że trzeba określić konkretny powód, dla którego chce się odejść z pracy, zmienić pracę, przekwalifikować się lub pracować w inny sposób, ale trzeba też upewnić się, że to, co się planuje lub to, co się myśli, że chciałoby się robić, jest realistyczne i wykonalne.

Wszyscy jesteśmy za tym, by mówić "do dzieła" i "życie jest za krótkie", ale jeśli to, co chcesz robić, nie przyniesie Ci zysków finansowych, których potrzebujesz, by żyć swoim życiem i ewentualnie utrzymać rodzinę, to po prostu nie będzie Ci się to opłacać. W takim przypadku trzeba będzie ponownie zmienić pracę i spowodować jeszcze większe zamieszanie.

To negatywna strona tego zjawiska.

Przy starannym planowaniu większość rzeczy może się udać, ale najpierw trzeba bardzo dokładnie przeanalizować swój pomysł i porozmawiać z ludźmi z okolicy, do której zamierzamy się przenieść.

Obejrzyj ten film, aby uzyskać dawkę motywacji, z odrobiną ostrożności na wszelki wypadek.

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy masz jasny pomysł?
  • Czy Twój pomysł jest realistyczny, tzn. czy możesz się do niego przyuczyć, czy jeśli dostaniesz pracę, to czy będzie ona na tyle opłacalna, aby utrzymać dobry standard życia?
  • Czy naprawdę chcesz odejść z obecnej pracy, czy może po prostu pragniesz jakiejś zmiany? Może to być po prostu środowisko, może potrzebujesz zobaczyć inne wnętrza biurowe dla odmiany!
  • Od jak dawna o tym myślisz?
  • Czy jest to szybka decyzja, czy może coś, czego pragniesz od dłuższego czasu?
  • Czy nowy pomysł sprawi, że będziesz szczęśliwszy niż teraz, i skąd możesz mieć pewność?
  • Czy jest ktoś, z kim możesz porozmawiać na temat roli, która Ci się podoba, kto może udzielić Ci szczerej i pomocnej rady?

Dokonanie świadomego wyboru jest istotną częścią zmiany zawodu, zmiany pracy, przekwalifikowania się i każdej innej poważnej zmiany w życiu. Ponieważ zmiana pracy w jakimkolwiek aspekcie, kształcie lub formie jest właśnie taką poważną zmianą w życiu.

W pracy spędzamy tak dużą część naszego życia, że kiedy praca czyni nas nieszczęśliwymi lub niespełnionymi, reszta naszych dni spędzonych poza biurkiem lub w innej sytuacji zawodowej również czyni nas nieszczęśliwymi i niespełnionymi. Praca ma zwyczaj przenikać do każdej części naszego życia.

Z tego powodu dokonanie dobrego, zdecydowanego i świadomego wyboru jest niezwykle ważne.

Ludzie mówią: "idź za tym, zawsze możesz podjąć inną decyzję, życie jest za krótkie!". Cóż, tak jest, i do pewnego stopnia mają rację, ale to nie jest sposób na opłacenie rachunków na koniec miesiąca, prawda?

Próbujemy powiedzieć, że jeśli zamierzasz coś zmienić, zdaj sobie sprawę z wagi swojej decyzji i upewnij się, że jesteś poinformowany i pewny, zanim ją podejmiesz. Nie oznacza to, że mówimy, aby nie podejmować decyzji tylko dlatego, że jest ona straszna - strach nie jest wystarczającym powodem, aby pozostać w pracy, która sprawia, że jesteś znudzony lub nieszczęśliwy!

Chcemy po prostu, abyś dokładnie przemyślał swoje powody, dla których chcesz dokonać zmiany, i sprawdził, czy możesz osiągnąć to, czego chcesz w swojej obecnej pracy, wprowadzając jedynie kilka zmian tu i ówdzie. Na przykład, jeśli potrzebujesz innego sprzętu biurowego, aby czuć się bardziej komfortowo i mieć większe wsparcie, poproś o niego. Jeśli nie możesz tego zrobić, a chcesz czegoś zupełnie innego, cóż, nadszedł czas, aby opracować plan i zacząć zmieniać swoje życie!

Jak elastyczna lub zdalna praca może zmienić Twoje życie?

Jest wiele osób, które chcą zmienić pracę lub karierę po prostu dlatego, że ta, którą wykonują obecnie, nie daje im takiej elastyczności, jakiej potrzebują. Być może masz dzieci, może jesteś opiekunem starszego członka rodziny, a może masz inne obowiązki poza pracą, które trudno Ci pogodzić z pracą. Niezależnie od przyczyny, elastyczny czas pracy jest coraz popularniejszy i niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Umożliwienie pracownikom bardziej elastycznej pracy w zasadzie pomaga pracodawcom zatrzymać cenionych pracowników. Być może pracownik jest zatrudniony w firmie od dłuższego czasu, niekoniecznie chce odejść z pracy, ale chce spędzać więcej czasu w domu ze swoją młodą rodziną. Zamiast całkowicie rezygnować z pracy, firma może pozwolić mu na pracę w domu przez część czasu lub zmniejszyć liczbę godzin pracy. Dzięki temu pracownik pozostanie w firmie i będzie ogólnie szczęśliwszy.

Pod wieloma względami jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich, pod warunkiem, że pracownik nie chce odchodzić z pracy na rzecz czegoś zupełnie nowego.

Sprawdź tę infografikę, aby uzyskać szybki przegląd korzyści płynących z elastycznego czasu pracy.

Źródło: www.startupdonut.co.uk/blog/19/02/why-employees-value-flexible-working-infographic

Jak widać, elastyczna praca eliminuje niektóre z głównych problemów związanych z codzienną pracą, np. dojazdy do pracy, przebywanie poza domem przez długie godziny itp. Na tej infografice widać, że 77% elastycznych pracowników uważa, że są bardziej produktywni, co jest z pewnością korzystne dla firmy!

Główne możliwości elastycznej pracy, jakie masz do wyboru, to:

  • Zmniejszenie liczby godzin pracy i praca w niepełnym wymiarze godzin lub zwiększenie liczby godzin pracy do pełnego wymiaru godzin.
  • Praca w domu przez cały czas lub jego część. Zazwyczaj oznacza to konieczność wyposażenia domu w eleganckie meble biurowe, aby móc pracować w godzinach pracy, jednak&.
  • elastyczny czas pracy, np. praca w podstawowym wymiarze godzin z elementem elastyczności wokół nich
  • Godziny pracy w systemie rocznym
  • Praca zdalna

Wiele osób, które decydują się na pracę zdalną, znajduje wiele radości w swoim nowym wyborze. Są oczywiście pewne minusy, takie jak poczucie odcięcia się od biurowych plotek i codziennych spraw, a także brak odpowiedniej aranżacji biura, odpowiedniego sprzętu biurowego itp. Jednak możliwość pracy z dowolnego miejsca, w tym z dowolnego miejsca na świecie, jest niezwykle uwalniająca. Być może praca zdalna jest czymś, o czym można pomyśleć zamiast całkowitej zmiany zawodu lub pracy?

Jeśli uważasz, że Twoje odczucia związane z pracą są związane raczej z godzinami pracy niż z pełnioną funkcją, być może pierwszym krokiem będzie zapytanie o możliwości elastycznej pracy w Twojej firmie.

Zapoznaj się z tym pomocnym filmem wideo przygotowanym przez Acas, który zawiera informacje na temat niektórych praw przysługujących pracownikom w zakresie elastycznych form pracy.

Czy przerwa w karierze może dać Ci jasność?

Może Ci się wydawać, że skupiamy się na stronie decyzyjnej, zanim przejdziemy do tego, jak to zrobić, ale to dlatego, że początkowa decyzja jest najważniejsza! Aby wszystko się udało, musisz mieć 100% pewności. Wszelkie niepewności spowodują, że będziesz się po prostu jąkać i nie wykonasz żadnego ruchu.

Może Ci być trudno myśleć jasno, gdy codziennie zmierzasz do pracy. Wszyscy mamy dobre i złe dni w pracy, a jeśli masz serię złych dni, może Ci być zbyt łatwo powiedzieć: "To już koniec! Odchodzę!". W rzeczywistości jest to zły okres, a Ty podejmujesz pochopną decyzję. O wiele lepiej jest spojrzeć na sprawy z zewnątrz, aby pomóc sobie dostrzec je takimi, jakimi są w rzeczywistości.

Czy myślałeś o zrobieniu sobie przerwy w karierze?

Przerwa w pracy może pomóc w poszukiwaniu informacji na temat tego, co chcesz robić, być może przyjrzeć się kursom szkoleniowym i dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach, a także da Ci czas na uzyskanie jasności co do tego, czego tak naprawdę chcesz.

Może się okazać, że pod koniec przerwy zatęsknisz za swoją rolą, za spotkaniami przy krzesłach w sali konferencyjnej i nie będziesz mógł się doczekać, kiedy do niej wrócisz! Dziwne rzeczy się zdarzają!

Główne aspekty przerwy w karierze to:

  • Okres czasu spędzony poza stanowiskiem, bez wynagrodzenia
  • Po powrocie do firmy po zakończeniu przerwy będziesz mieć zagwarantowaną pracę, ale może to nie być ta sama praca, z której odszedłeś, ani w tym samym przedziale wynagrodzenia. Możesz także znaleźć się w innym miejscu w biurze.
  • Wytyczne dotyczące przerw w karierze różnią się w zależności od firmy, ale większość z nich stanowi, że można zrobić tylko jedną przerwę w karierze co tyle lat, zwykle co 10 lat.
  • Pracownik może złożyć wniosek o przerwę w karierze, a jeśli zostanie on odrzucony, musi otrzymać uzasadnienie. Po upływie 12 miesięcy można ponownie złożyć wniosek. Również w tym przypadku sytuacja różni się w zależności od firmy
  • Pracodawca musi dokładnie rozpatrzyć wniosek pracownika i na bieżąco informować go o rozwoju sytuacji.

Przerwy w karierze nie są dla każdego, ale jeśli potrzebujesz trochę więcej czasu na podjęcie decyzji i codzienne uczęszczanie do pracy utrudnia Ci jej ocenę, to może to być dobry sposób na znalezienie jasności bez konieczności przeprowadzania się na dużą skalę.

Edukacja w późniejszym życiu

Wszyscy słyszeliśmy terminy "dojrzały student", "kształcenie dorosłych" itp., ale nie należy dać się zniechęcić. Termin "dojrzały student" odnosi się do osoby w wieku powyżej 21 lat, która nie uczęszcza na uniwersytet lub do college'u bezpośrednio po ukończeniu szkoły. To wszystko, co oznacza, więc nie czuj się z tego powodu zbyt dotknięty wiekiem!

Nigdy nie jest za późno, by wrócić do college'u lub na uniwersytet i przekwalifikować się w celu zdobycia nowego zawodu lub po prostu nauczyć się nowej umiejętności dla własnej przyjemności. Wiele college'ów i uniwersytetów złagodziło wymagania wstępne dla dojrzałych studentów, wliczając doświadczenie życiowe i zawodowe jako część wymagań, które trzeba spełnić, by w ogóle dostać się na dany kierunek.

UCAS przeprowadził niedawno badanie "Admissions Patterns For Mature Students" (Wzorce przyjęć dla dojrzałych studentów) i stwierdził, że choć większość dojrzałych studentów w wieku powyżej 21 lat to kobiety, to głównymi kierunkami zawodowymi, na które zgłaszają się kandydaci, są medycyna, edukacja i nauki społeczne.

Oznacza to, że osoby studiujące te kierunki chciały dokonać poważnych zmian w swojej karierze zawodowej, być może przenieść się do świata medycyny, pielęgniarstwa, położnictwa, nauczania lub zostać pracownikiem socjalnym. To powinno Ci coś powiedzieć o tym, że nigdy nie jest za późno na wielkie zmiany!

Być może możliwe jest zmniejszenie wymiaru godzin w obecnej pracy do niepełnego etatu, aby umożliwić ukończenie studiów, ale o tym trzeba porozmawiać z obecnym pracodawcą. To, czy się na to zgodzi, zależy od wielu różnych czynników, zwłaszcza jeśli rozważa się odejście z pracy po jej zakończeniu, aby rozpocząć zupełnie nową karierę. Mimo to pracodawca może chcieć, aby pracownik pozostał na stanowisku w niepełnym wymiarze godzin, aby pomóc mu w krótkim okresie.

W takim przypadku nigdy nie zaszkodzi zapytać, a praca w niepełnym wymiarze godzin, a nawet w domu lub zdalnie, może być finansową podporą, której potrzebujesz, aby ukończyć studia.

Niektóre szkoły i uniwersytety oferują pomoc finansową dla dojrzałych studentów, dlatego warto się temu bliżej przyjrzeć. Niektóre kursy oferują stypendia, a jeśli wolisz studiować na odległość, pracując w swoim obecnym zawodzie, możesz nawet pomyśleć o studiach w ramach Uniwersytetu Otwartego.

Wielka rozmowa - rozmowa z pracodawcą

Kiedy już przejdziesz przez proces podejmowania decyzji, przeprowadzisz badania i będziesz wiedział, czego chcesz, nadszedł czas, aby usiąść i porozmawiać z pracodawcą.

Straszne? Trochę tak, ale w rzeczywistości nie ma się czego bać.

Jesteś wystarczająco dojrzały, aby zająć się sytuacją w swoim życiu zawodowym, która Twoim zdaniem wymaga zmiany. Jeśli nie jesteś szczęśliwy na swoim stanowisku, jeśli praca nie daje Ci odpowiedniej satysfakcji, ważne jest, abyś to zgłosił.

Pracodawcy rozumieją, jak ważne jest morale w dzisiejszym świecie biznesu. Tak, chcą, abyś był szczęśliwy z ludzkiego punktu widzenia, ale bądźmy szczerzy, jeśli nie jesteś szczęśliwy, nie będziesz pracował tak dobrze i nie będziesz tak wydajny, jak mógłbyś być. Jeśli nie jesteś produktywny, nie przynosisz zysków. Oznacza to również, że nie wykazujesz odpowiedniego zaangażowania pracowników, co ponownie sprowadza się do morale.

Z tego, a nie innego powodu, w najlepszym interesie pracodawcy leży, abyś był zadowolony. Jeśli jest coś, co może pomóc Ci być szczęśliwszym na danym stanowisku, np. dać Ci elastyczne warunki pracy, o których zdecydowałeś, że chciałbyś je mieć, możesz poprosić o to już teraz i zobaczyć, co z tego wyniknie.

Nie masz nic do stracenia, ale jest kilka rzeczy, o których możesz pamiętać, podchodząc do tej czasami trudnej rozmowy.

Obejrzyj ten film, w którym przedstawiono czterostopniowy proces prowadzenia rozmów, które można uznać za trudne.

Czy to nagranie daje Ci więcej pewności siebie?

Wiele z informacji zawartych w filmie było ogólnych, np. rozmowa z pracownikami, a nie z pracodawcami, ale te same rady są aktualne.
Ponadto warto pamiętać o następujących wskazówkach:

  • Poproś o umówienie się na rozmowę z pracodawcą. To nie jest rozmowa, którą należy przeprowadzić w ciągu pięciu minut na kanapie w biurze, ale taka, która wymaga rozmowy w cztery oczy.
  • Spisz kwestie, które chcesz poruszyć, aby nabrać pewności siebie podczas rozmowy
  • Jeśli chcesz poprosić o zmianę godzin pracy, np. o elastyczny czas pracy, podaj kilka powodów, dla których byłoby to korzystne - zawsze najlepiej jest sprzedać pomysł, który przynosi korzyści obu stronom
  • Jeśli prosisz o przerwę w karierze lub jakąkolwiek inną zmianę, zapoznaj się wcześniej z zasadami i procedurami obowiązującymi w firmie, abyś był poinformowany o wszystkim, co musisz zrobić, a także aby pokazać, że poważnie podchodzisz do swojej prośby
  • Zachowaj swobodę - Jeśli chcesz powiedzieć swojemu przełożonemu, że nie jesteś zadowolony, nie będzie to możliwe w sposób otwarty i szczery, jeśli będziesz starał się zachować formalną postawę i pokazać, że jesteś "sztywno stąpający po ziemi".
  • Bądź szczery - wprowadzanie zmian będzie przerażające, ale szczerość wobec siebie i pracodawcy da Ci największe szanse na sukces i sprawi, że po drodze otrzymasz pomoc od właściwych osób.
  • Jeśli musisz robić notatki podczas rozmowy, zrób to, ale pamiętaj, aby powiedzieć pracodawcy, że notujesz kilka rzeczy, aby zapamiętać rozmowę

Otwarta i szczera rozmowa z pracodawcą pozwoli Ci uniknąć zerwania ważnych mostów po drodze. Nigdy nie wiadomo, kiedy w przyszłości będziesz potrzebować referencji lub pomocnej dłoni. Pamiętaj, że to jest twój pracodawca, ktoś, kto pomagał ci w twojej dotychczasowej karierze.

Siatki bezpieczeństwa w przypadku zmiany pracy

Wspomnieliśmy już o tym, że zmiana pracy/kariery lub całkowite przekwalifikowanie się jest przerażające. Nie da się tego uniknąć. Można jednak zastosować kilka zabezpieczeń, które dodadzą pewności siebie w trakcie tego procesu.

Brak takich zabezpieczeń może doprowadzić do odkładania pomysłu na zmianę. Badanie przeprowadzone przez London School of Business & Finance, o którym wspomnieliśmy wcześniej, wykazało również, że ludzie zazwyczaj czekają około 1 do 2 lat, zanim dokonają zmiany, o ile w ogóle ją wprowadzą.
Dzieje się tak dlatego, że zbyt łatwo jest odkładać coś na później, jeśli wiąże się to z potencjalną porażką lub strachem.

Dzięki odpowiednim badaniom, realistycznemu podejmowaniu decyzji i stosowaniu siatek bezpieczeństwa nie ma powodu do porażki, a strach powinien być czymś, co napędza do działania, a nie popycha do cofania się.

Rodzaj stosowanej siatki bezpieczeństwa zależy od rodzaju zmiany, której próbujesz dokonać, ale kilka potencjalnych pomysłów na siatki bezpieczeństwa to m.in:

  • Oszczędzanie pieniędzy przed dokonaniem zmiany, na wypadek, gdyby coś nie wyszło lub gdyby trzeba było na krótko obniżyć pensję
  • Zmiana godzin pracy, aby sprawdzić, jak Ci pójdzie i czy to zmieni Twoje nastawienie do roli, którą pełnisz
  • Jeśli próbujesz przejść do pracy jako freelancer, zanim zdecydujesz się na taki krok, być może rozbuduj swój biznes w wolnym czasie (wieczorami i w weekendy). Jeśli to zrobisz, będziesz musiał zarejestrować się jako osoba samozatrudniona i płacić podatki od swoich zarobków, więc upewnij się, że masz tę podstawę, aby uniknąć kłopotów z HMRC.
  • Zrób sobie przerwę w karierze, aby przemyśleć swoje opcje i zyskać jasny obraz sytuacji
  • Zmniejszenie liczby godzin pracy do niepełnego etatu lub pracy zdalnej na czas studiów związanych ze zmianą zawodu. Pamiętaj, że będziesz potrzebować odpowiednich mebli biurowych, aby móc wykonywać swoją pracę, ale jest to coś, co możesz rozwiązać
  • Studia na Uniwersytecie Otwartym w wolnym czasie

W ostatecznym rozrachunku ostrożne planowanie i podejmowanie decyzji jest największym zabezpieczeniem, jakie można mieć. Jeśli tylko dokładnie przeanalizujesz swoje możliwości i nie podejmiesz nagle nierozsądnej, pochopnej decyzji, kierując się mentalnością "życie jest za krótkie" i niczym więcej, masz już zapewnione dobre zabezpieczenie.

Należy również pamiętać, że na pewno znajdą się wokół nas ludzie, którzy zasugerują, że lepiej będzie pozostać w miejscu, w którym się znajdujemy.
Dzieje się tak dlatego, że dla niektórych posiadanie stałej pracy jest uważane za jedyne, co się liczy. Ostatecznie, jeśli nie jesteś szczęśliwy, musisz coś zmienić i choć powinieneś słuchać rad innych ludzi, to przede wszystkim powinieneś słuchać swojego wewnętrznego głosu. Ludzie mogą mieć dobre intencje, ale mogą nieświadomie doprowadzić do wykolejenia Twojej kariery, którą będziesz naprawdę cenić.

Na koniec warto obejrzeć ten film, który zawiera kilka przydatnych rad, jak skutecznie zmienić karierę zawodową.

Wnioski

I to wszystko!

Powinieneś już czuć się umocniony, pewny siebie i optymistycznie nastawiony do swoich pomysłów. Chociaż możesz nie zdecydować się na dokonanie wielkiej zmiany już teraz, miejmy nadzieję, że ten przewodnik będzie dla Ciebie bodźcem do zastanowienia się nad tym, jeśli już wcześniej miałeś taki pomysł.

Nigdy nie należy czuć się winnym ani obawiać się rozmowy z pracodawcą, jeśli naprawdę nie jest się szczęśliwym na obecnym stanowisku. Trzeba być szczerym i otwartym, a także zrobić to, co konieczne, aby znaleźć pracę, która naprawdę daje satysfakcję i spełnienie, jakich się potrzebuje.

Niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, jak długo pracujesz u danego pracodawcy i nawet jeśli ktoś mówi Ci, że jesteś szalony, myśląc o tym, jeśli naprawdę chcesz coś zmienić i dobrze to przemyślałeś, nigdy nie jest za późno.

Dziękuję za przeczytanie!