Jak możliwości awansu zawodowego wpływają na morale?
Choć można założyć, że nie każdy ma ochotę wspinać się po szczeblach kariery na najwyższe stanowiska kierownicze, ważne jest, aby mieć coś, do czego można dążyć, będąc w połowie życia zawodowego.
Pytanie brzmi: czy możliwość rozwoju kariery na obecnym stanowisku podnosi morale?
Można powiedzieć, że tak, z pewnością tak. Nie każdy chce dążyć do awansu, ale świadomość, że jest on możliwy, jeśli zdecydujesz się z niego skorzystać, sama w sobie poprawia nastrój.
Morale to bardzo ważny temat w każdym biurze. Gdy morale jest niskie, nic w biurze nie jest w porządku. Niewiele jest uśmiechów na twarzach, nikt nie pracuje na najwyższym poziomie, przed pracą pojawia się uczucie strachu, a w rezultacie cierpią relacje w pracy. Oczywiście taka sytuacja nie sprzyja również produktywności, co składa się na dość negatywną perspektywę.
Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby podnieść morale w swoim biurze i poprawić samopoczucie przy nowoczesnych stołach w sali konferencyjnej. Jedną z nich jest zapewnienie możliwości awansu na każdym stanowisku.
Na przykład, być może młody pracownik rozpoczyna pracę w biurze na stanowisku kierowniczym i ma aspiracje, aby piąć się po szczeblach kariery, a pewnego dnia zostać kierownikiem. Jeśli nie zaoferujesz takiemu pracownikowi żadnych możliwości, jeśli stale będziesz szukać możliwości rekrutacji spoza firmy i nie będziesz zachęcać obecnych pracowników do realizacji ich potencjału, będą mieli dość i przeniosą się do innej firmy. W rezultacie konkurencja zyskuje przewagę, a Ty masz wyrzuty sumienia, że nie zrozumiałeś jednej z podstawowych zasad utrzymywania zadowolenia pracowników na ich krzesłach biurowych.
Uważaj na szklany sufit
Poza złym zarządzaniem, jednym z największych powodów, dla których pracownik może odejść z pracy, którą naprawdę lubi jest ponieważ nie widzi dla siebie przyszłości w tej roli. Oczywiście, w chwili obecnej praca sprawia mu przyjemność, ale być może nie widzi siebie w niej na zawsze. Posiadanie ścieżki awansu pozwala takiemu pracownikowi zobaczyć drogę do czegoś innego, być może do czegoś bardziej ambitnego.
Bądźmy szczerzy, kiedy wykonuje się tę samą pracę przez kilka lat, może się ona stać nieco monotonna. Szansa na awans może być odpowiedzią na wyjście z tej nudy, niezależnie od tego, czy taka możliwość pojawi się na Twojej drodze, czy nie. Najważniejsze jest to, że istnieje szansa na zmianę, na postęp i na uświadomienie sobie, że nie utknęło się w tej samej roli na najbliższe lata. Trzeba przyznać, że to dość przygnębiająca myśl!
Bez wątpienia słyszałeś o słynnym "szklanym suficie", i choć jest to coś, co kojarzy się głównie z kobietami w miejscu pracy i być może z grupami mniejszościowymi, to jest to coś, co może dotknąć każdego, gdy nie ma żadnych oznak rozwoju kariery w zasięgu wzroku. Ciągłe rekrutowanie z zewnętrznych źródeł i nie dawanie szansy pracownikom szybko doprowadzi do spadku morale, a tym samym do wypchnięcia wartościowych pracowników z biura.
Chociaż nie każdy chce przebić się przez sufit i rywalizować z prezesem zarządu, należy stworzyć możliwości dla tych, którzy chcą awansować i pracować na wyższym poziomie, być może z większą odpowiedzialnością i wyzwaniami na co dzień. Nie wszyscy chcą zasiadać za biurkami dyrektorów i podejmować ważne decyzje biznesowe - i to dobrze, ale tym, którzy chcą, należy zapewnić możliwość sprawdzenia swoich umiejętności.
Jeśli stłumisz swoich pracowników i zmusisz ich do pozostania w określonym miejscu, dość łatwo się znudzą i postanowią wstać i odejść. W takiej sytuacji trudno będzie obsadzić ich stanowiska, ponieważ nowi rekruci, którzy zajmą ich miejsce, dość szybko powtórzą ten sam proces.
Wniosek jest następujący: rozwój kariery nie jest ważny dla wszystkich, ale ci, którzy go pragną, muszą mieć taką możliwość. Jeśli będziesz tego unikać, stracisz wartościowych pracowników szybciej niż woda przepływa przez sitko.